Rocketing Online Marketing https://rocketing.hu/ Rocketing - Marketingügynökség Sat, 19 Aug 2023 12:14:18 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.1.5 https://rocketing.hu/wp-content/uploads/2020/07/cropped-2020-logo-rocketing-Final-32x32.png Rocketing Online Marketing https://rocketing.hu/ 32 32 A szövegírás (copywriting) alapelvei és gyakorlati eszközei https://rocketing.hu/szovegiras-copywriting/ Sat, 19 Aug 2023 12:10:36 +0000 https://rocketing.hu/?p=4366 A digitális kommunikáció egyik alappillérét a szövegalapú tartalom képezi, amely a gondolatok, történetek és információk pontos és mélyreható közvetítésére rendkívül alkalmas médium.  Akár cikkekben, blogbejegyzésekben vagy e-könyvekben található, az olvasók számára strukturált módon biztosítja az információkat, amelyet sokkal könnyebb gyorsan “átnézni”, mint például egy videót.  A mai tartalomvezérelt környezetben egy jól megszerkesztett szöveg megragadhatja a […]

The post A szövegírás (copywriting) alapelvei és gyakorlati eszközei appeared first on Rocketing Online Marketing.

]]>
A digitális kommunikáció egyik alappillérét a szövegalapú tartalom képezi, amely a gondolatok, történetek és információk pontos és mélyreható közvetítésére rendkívül alkalmas médium. 

Akár cikkekben, blogbejegyzésekben vagy e-könyvekben található, az olvasók számára strukturált módon biztosítja az információkat, amelyet sokkal könnyebb gyorsan “átnézni”, mint például egy videót. 

A mai tartalomvezérelt környezetben egy jól megszerkesztett szöveg megragadhatja a figyelmet, tekintélyt teremthet, és elősegítheti a tartalmas kapcsolatok kialakulását a vállalkozás és a célközönség között. 

A jóslatokkal ellentétben — miközben bár a vizuális és multimédiás eszközök egyre népszerűbbé válnak — az írott szó ereje időtlen és alapvető fontosságú marad.

Mi az a copywriting?

A copywriting a cselekvésre ösztönző, meggyőző üzenetek létrehozásának művészete — magyarul marketinges szövegírást jelent. 

Alapvetően a célközönség megértéséről és a saját vagy céges értékek stratégiai kommunikálásáról szól. Összehozni a célközönség vágyait a saját értékekkel. 

A marketing és a tartalomstratégia területén a szövegírás kulcsfontosságú szerepet játszik, hiszen a passzív olvasókból elkötelezett ügyfeleket, majd később a márka hű támogatóit nevelheti ki. 

Sokan azt gondolták, hogy az interaktív sablonok, a hangvezérlés, a képek és a videók elterjedése megszünteti az olvasást és az írást — tehát a szövegalapú tartalmakat —, de ez olyasfajta tévedés volt, mint az emailre kikiáltani, hogy “halott”.

Ahogy egyre több vállalkozás építi ki a digitális jelenlétét, közösségi média csatornáit és céges weblapját, a meggyőző szövegek nélkülözhetetlenné válnak a kiemelkedésükhöz, a megkülönböztetésükhöz, a kapcsolatteremtéshez és az eredmények eléréséhez.

De vajon hogyan lehet meggyőzően írni?

Copywriting alapelvek

A szövegírás nem csak pötyögés, hanem gondolkodás

A szövegírás, ha hatékonyan végezzük, hihetetlenül meggyőző lehet. Íme öt alapelv, amely a meggyőző szövegírást jellemzi:

A célközönség megértése: Ismerd meg a célközönséged — a szükségleteiket, vágyaikat, kihívásaikat és érzelmeiket. Ez a marketing egyik első és legfontosabb szabálya, ezért természetesen a szövegírás során is kiemelkedően fontos. Amint pedig ez megtörténik, úgy szabd személyre az üzenetedet, hogy az az ő sajátos körülményeikre és törekvéseikre rezonáljanak.

Világosság az eszesség helyett: Bár az okos és szellemes szövegek emlékezetesek lehetnek, az egyértelműségnek mindig első helyen kell állnia. Üzenetednek könnyen érthetőnek kell lennie. Kerüld a szakzsargont, és gondoskodj arról, hogy az elsődleges előny vagy értékajánlat nyilvánvaló legyen már az első pillanattól kezdve — csak ez után foglalkozz az eszes, kreatív megoldásokkal!

Készíts erős CTA-kat: Minden meggyőző szövegnek egy konkrét cselekvésre kell ösztönöznie az olvasót, legyen az akár a vásárlás, hírlevélre való feliratkozás vagy tartalom megosztása. A CTA-nak egyértelműnek és meggyőzőnek kell lennie, és azonnali cselekvésre kell ösztönöznie.

Használj érzelmet kiváltó előnyöket: Az embereket sokkal inkább az érzelmek vezérlik, mint a logika. Miközben alapvető fontosságú, hogy tényszerű és logikus indokokat mutassunk be egy termék vagy szolgáltatás mellett, az érzelmet kiváltó okok — mint például a kimaradástól való félelem (FOMO), a valahová tartozás vágya vagy a fejlődésre való törekvés — különösen meggyőzőek lehetnek.

Bizonyíték és hitelesség: Állításaidat mindig támaszd alá bizonyítékokkal, legyenek azok akár ajánlások, esettanulmányok vagy statisztikák. A valós sikerek vagy a szakértői jóváhagyások bemutatása eloszlathatja a kétségeket és megerősíthetik az üzeneted hitelességét.

Ami pedig a legfontosabb: ne csak tényeket közöljünk, hanem történeteket meséljünk (angolul külön kifejezése is van: storytelling).

De vajon milyen eszközöket érdemes használni a szövegírás során?

A szövegírás legfontosabb gyakorlati eszközei

Ma már számos olyan eszköz létezik, amely segíthet az íróknak a mesterségük tökéletesítésében és a jobb tartalom előállításában. Íme három népszerű és hatékony eszköz az írás javítására.

Hemingway Editor: Ernest Hemingway, az egyik leghíresebb író egyszerű írásmódja ihlette azt az eszközt, amely a szöveg olvashatóságát elemzi. Kiemeli a hosszú, összetett mondatokat, egyszerűbb alternatívákat javasol a bonyolult mondatok helyett, és azonosítja a passzív szerkezet túlzott használatát. A cél, hogy tömörebbé és hatásosabbá tegye az írásodat.

Trello: Bár a Trello elsősorban projektmenedzsment eszközként funkcionál, de mint azt jól tudjuk, az írás nem más, mint “lapon” történő gondolkodás. Minél strukturáltabb, annál jobb. Ebben segítenek a Trelloban található vizuális táblák, listák és kártyák, amelyek kiválóan alkalmasak az írók számára az ötletek, a cselekmény, az értékajánlat vagy a tartalom lényegének összeállítására. A bloggerek például nyomon követhetik tartalomötleteiket és a publikálás ütemezését, a közösségi média copywriterek pedig felvázolhatják a Facebook-on, Instagram-on vagy Youtube-on beidőzített ötleteik menetrendjét, publikálási ütemtervét és várható eredményeit.

ProWritingAid: Ez az átfogó eszköz mélyreható jelentéseket és elemzéseket kínál különböző területekről, például nyelvtanról, stílusról, túlhasznált szavakról, vagy éppen a közhelyekről. Ez jóval több, mint egy egyszerű ellenőrző program — meglátásokat és javaslatokat is nyújt a tartalom általános szerkezetének és áramlásának javításához.

Ahhoz tehát, hogy jó marketingesekké váljunk, meg kell tanulnunk írni, hiszen az írás gondolkodás. Aki pedig jól gondolkodik, annak a vállalkozása is jól fog működni.
Amennyiben segítségre lenne szükséged a marketing stratégiád kialakításához vagy megvalósításához, keress minket bátran!

The post A szövegírás (copywriting) alapelvei és gyakorlati eszközei appeared first on Rocketing Online Marketing.

]]>
Customer journey mapping, azaz ügyfélút-térképezés https://rocketing.hu/customer-journey-mapping/ Wed, 02 Aug 2023 11:58:15 +0000 https://rocketing.hu/?p=4362 Napjaink kompetitív világában elengedhetetlen, hogy vállalatunk átfogóan vizsgálja a teljes ügyfélutat, hiszen a zökkenőmentes ügyfélélmény sikerünk kulcsfontosságú összetevője. Nemrégiben készült elemzések szerint a teljes ügyfélélmény – azaz a márkával való találkozások láncolata – jelentősebb, mint bármely egyedi érintkezési pont. Cikkünk folytatásában bővebben is olvashatsz az ügyfélút feltérképezéséről és annak üzleti jelentőségéről. Bejegyzésünkben a felhasználói élmény […]

The post Customer journey mapping, azaz ügyfélút-térképezés appeared first on Rocketing Online Marketing.

]]>
Napjaink kompetitív világában elengedhetetlen, hogy vállalatunk átfogóan vizsgálja a teljes ügyfélutat, hiszen a zökkenőmentes ügyfélélmény sikerünk kulcsfontosságú összetevője. Nemrégiben készült elemzések szerint a teljes ügyfélélmény – azaz a márkával való találkozások láncolata – jelentősebb, mint bármely egyedi érintkezési pont. Cikkünk folytatásában bővebben is olvashatsz az ügyfélút feltérképezéséről és annak üzleti jelentőségéről. Bejegyzésünkben a felhasználói élmény és az ügyfélelégedettség fontosságát is hangsúlyozzuk.

Ügyfélút-térképezés: Mi is ez pontosan?

Az ügyfélút-térképezés egy marketing megoldás, amely magában foglalja a teljes ügyfélút vizualizált ábrázolását, a kezdeti kapcsolatfelvételtől az utolsó interakcióig, azaz a termék, illetve szolgáltatás megvásárlásáig. Átfogó képet biztosít az ügyfél érzéseiről, interakcióiról és érintkezési pontjairól a vállalkozással való kapcsolat különböző fázisaiban. Célja a fogyasztó nézőpontjának és vásárlás során tapasztalt élményeinek alapos megismerése. Ezen nézőpontok, negatív és pozitív élmények megismerése révén azonosítani tudjuk a problémás pontokat, így elősegítve ügyfeleink megértését és taktikáink egyedi igényeket szem előtt tartó finomhangolását.

A CJM (Customer Journey Mapping) egyik legnagyobb előnye a felhasználói élmény javítása. A feltérképezés segítségével intuitívabb és felhasználóbarátabb folyamatokat alakíthatunk ki.

Milyen szakaszokra bontható az ügyfélút?

Az ügyfélút öt szakaszban különíthető el:

Felismerési szakasz:

Az ügyfelek felismerik, hogy a fájdalom pontjuk, azaz visszatérő problémájuk van, majd kutatást végeznek a lehetséges megoldások megtalálása érdekében. A márkák ezeket olyan oktatási tartalmakkal igyekeznek orvosolni, mint a „hogyan” cikkek vagy a gyakori kérdések szekciók.

Mérlegelési szakasz:

Az ügyfelek eltökélik, hogy szükségük van egy termékre vagy szolgáltatásra, majd összehasonlítják a különböző márkákat és ajánlatokat annak érdekében, hogy megtalálják a számukra legmegfelelőbb választást. Az összehasonlításban olyan termékmarketing-tartalmakra támaszkodhatnak, mint terméklisták vagy összehasonlító leírások.

Döntési szakasz:

Az ügyfelek elhatározták magukat, és készen állnak a vásárlásra. Ebben a szakaszban a vásárlási folyamat zökkenőmentességére érdemes a leginkább összpontosítani, melyet ingyenes demók, konzultációk, ár-összehasonlító oldalak vagy promóciók színezhetnek.

Megtartási (retenciós) szakasz:

Az ügyfelek már vásároltak, és célunk, hogy a vállalatnál maradjanak. Vásárlóink megtartását kidolgozott stratégiával, folyamatos ügyfélszolgálat biztosításával és megalapozott, részletes márka-leírásokkal érhetjük el. A stratégiák közé tartoznak az elkötelezett ügyfélsiker-menedzserek, valamint az elérhető és empatikus ügyfélszolgálati csapatok vagy a könnyen hozzáférhető tudásbázisok.

Hűség szakasz:

Az ügyfeleink hűségesek a márkához, sőt, jobb esetben aktívan népszerűsítik is azt családjuk, barátaik, ismerőseik köreiben. Ennek érdekében arra kell összpontosítanunk, hogy a vásárlói élmény végponttól végpontig problémamentes és élvezetes legyen. A hűségfázis stratégiái közé tartoznak a könnyen navigálható weboldalak, a vásárlói elvárások túlteljesítése, a hűségprogramok és ajánlási programok, valamint a kedvezmények biztosítása.

A szakaszok, noha különböznek, érdemes megfigyelni, hogy minden pontban az ügyfélélmény zökkenőmentessége és minősége a kulcs a vásárlók szívéhez.

Milyen eszközökkel, metrikákkal tudjuk mérni az általunk biztosított ügyfélút sikerességét?

A legfontosabb mérőszámok nyomon követése:

Az ügyfélutak optimalizálásának sikerét olyan releváns mérőszámok segítségével mérhetjük, mint az ügyfél-elégedettségi eredmények, konverziós arányok, ismétlődő vásárlási arányok és az ügyfélmegtartás.

Analitikai eszközök:

Az ügyfelek viselkedésének és interakcióit analitikai eszközök segítségével követhetjük nyomon a különböző érintkezési pontokon. Ilyen elemző eszközök közé tartoznak a webanalitikai eszközök, mint a Google Analytics, az olyan ügyfél-visszajelző eszközök, mint a SurveyMonkey, a heatmap-eszközök, mint a Crazy Egg vagy a HotJar, a közösségi média elemző eszközök, mint a Sprout Social és a CRM, azaz az ügyfélkapcsolat-kezelő szoftverek.  Ezek az adatok értékes információk, melyeket a folyamatos, releváns fejlesztések bevezetéséhez és sikeres, hosszú távon is hasznos döntéshozatalokhoz tudunk felhasználni.

Iteratív megközelítés:

Az ügyfélutak feltérképezése egy véget nem érő folyamat, amelynek a változó ügyféligényekkel és piaci trendekkel együtt kell fejlődnünk. Ennek érdekében elengedhetetlen az ügyfélút-térkép rendszeres frissítése és felülvizsgálata, hogy márkánk naprakész, releváns és hatékony maradhasson.

Összefoglaló:

Az ügyfélút-térképezés tehát egy folyamatos, újra és újra megújuló folyamat, amelynek figyelembe kell vennie az egyfolytában változó ügyféligényeket és az aktuális piaci trendeket. Épp ezért kritikus fontosságú a térképünk rendszeres újra rajzolása. Azok a vállalatok, akik elkötelezettek az ügyfélút-térképezés iránt, hosszú távon sikeres és ügyfélcentrikus stratégiákat alakíthatnak ki, amelyek kiváló ügyfélélményt és hűséget eredményeznek. Ezek pedig kétségkívül a versenyképesség és a növekedés alapkövét képezik.

The post Customer journey mapping, azaz ügyfélút-térképezés appeared first on Rocketing Online Marketing.

]]>
A vállalkozások egyik legfontosabb eszköze https://rocketing.hu/vallalkozasok-egyik-legfontosabb-eszkoze/ Fri, 23 Jun 2023 14:45:22 +0000 https://rocketing.hu/?p=4357 A marketing minden vállalkozás szívügye, legyen az akár egy apró KKV, vagy akár egy óriási multinacionális vállalat.  Hatékony eszközként működik minden esetben, hiszen nemcsak a vállalkozás termékének vagy szolgáltatásának értékét kommunikálja, hanem segít kapcsolatot teremteni a márka és a célközönség között is.  A hatékony marketing stratégiák jelenthetik a különbséget egy virágzó és egy olyan vállalkozás […]

The post A vállalkozások egyik legfontosabb eszköze appeared first on Rocketing Online Marketing.

]]>
A marketing minden vállalkozás szívügye, legyen az akár egy apró KKV, vagy akár egy óriási multinacionális vállalat. 

Hatékony eszközként működik minden esetben, hiszen nemcsak a vállalkozás termékének vagy szolgáltatásának értékét kommunikálja, hanem segít kapcsolatot teremteni a márka és a célközönség között is. 

A hatékony marketing stratégiák jelenthetik a különbséget egy virágzó és egy olyan vállalkozás között, amelyik az ügyfelek figyelmének megszerzéséért küzd. A marketing segítségével a vállalkozások azonosíthatják közönségüket, megérthetik igényeiket, és úgy pozícionáljhatják kínálatukat, hogy azok tökéletesen megfeleljenek ezeknek az igényeknek. 

Akár organikus eszközökkel, akár fizetett hirdetésekkel, a megfelelő marketing jelentősen növelheti a láthatóságot, elősegítheti az ügyfelek elköteleződését, és lendületet adhat az üzleti növekedésnek. 

A következőkben mélyebben is belemerülünk a marketingnek az üzleti sikerben betöltött bonyolult szerepében.

A marketing szerepe a különböző iparágakban

A marketing mindent körülvesz, a legapróbb gyermekjátékoktól kezdve az olyan óriási és — az emberiségre nézve — létfontosságú kérdésekig, mint a fenntartható energia. Ahhoz ugyanis, hogy egy szülő az adott brand játékát vegye meg, nem csak a döntéshozót (értsd: szülőt) kell meggyőznie, hanem azt is, aki játszani akar vele (a gyermeket). Az utóbbi példában pedig hiába környezetbarátabbak az elektromos autók, mint a benzines vagy dízeles társaik, ezt a legtöbb ember nem érzi a saját bőrén, csupán a hírekből, a fizika órák elektromosságról szóló tananyagaiból, és ami a legfontosabb: az elektromos autók marketinganyagaiból — a klímaváltozással pontosan ezért nem foglalkoznak a legtöbben. A többség azért vesz elektromos autót, mert:

  • Menő
  • Kevesebb meghibásodással jár
  • Olcsóbb a tankolása
elektromos autó marketing

A fosszilis és megújuló energia éppen ezért fog mindig vitákat eredményezni a különböző ideológiát, vallást vagy értékeket valló emberek (pl.: az USA-ban a republikánusok és a demokraták) között: mert a bizonyítékok nem kézzelfoghatóak, az emberek nem érzik a saját bőrükön.

Ugyanez igaz például az egészségre is, hiszen a megfelelő táplálkozás, a sport, a regenerálódás vagy a stresszmentes élet előnyei — vagy hiányukkor a hátrányok — csak évtizedek múlva jelentkeznek, mikor testünk immunrendszere hanyatlani kezd. Éppen ezért van nehéz dolga mindenkinek, aki például a futást, a meditációt, egy ágymatracot vagy a ketogén diétát szeretné népszerűsíteni.

És éppen ezért olyan fontos a marketing!

A marketing tehát jó ügyek támogatására is használható, sőt, azoknál a termékeknél és szolgáltatásoknál, ahol a hatás nem érezhető a saját bőrünkön és azonnal, a marketing bizony kikerülhetetlen!

De mégis hogyan érdemes nekiállni?

A legfontosabb marketingcsatornák

Számos marketingcsatorna kulcsfontosságú a vállalkozások és a célközönség közötti híd kiépítésében. Íme néhány a legfontosabbak közül:

Keresőoptimalizálás (SEO): A keresőmotorokból érkező szerves forgalom kulcsfontosságú minden vállalkozás számára. A webhely és a tartalom releváns kulcsszavakra történő optimalizálásával a vállalkozások javíthatják láthatóságukat a keresőmotorok találati oldalain, ami jelentősen növelheti a forgalmat.

Pay-Per-Click (PPC) hirdetések: Ide tartoznak az olyan fizetett hirdetések, mint például a Google Ads vagy a Facebook Ads, amelyek segíthetnek a vállalkozásoknak abban, hogy gyorsan és nagyobb közönséget érjenek el.

Közösségi média marketing: Az olyan platformok, mint a Facebook, az Instagram, a Twitter és a LinkedIn lehetőséget kínálnak az ügyfelekkel való közvetlen kapcsolatfelvételre, a tartalmak megosztására, valamint a termékek és szolgáltatások népszerűsítésére. Mind az organikus posztok, mind a fizetett hirdetések hatékonyak lehetnek ezeken a platformokon.

Tartalommarketing: Ide tartoznak a blogcikkek, e-könyvek, infografikák, videók és minden más, ami az információ átadásáról szól. A jó minőségű, értékes tartalmak vonzóvá tehetik a márkát és bevonhatják a közönséget.

E-mail marketing: Még mindig az egyik leghatékonyabb csatorna, különösen az ügyfélmegtartás és a leadek ápolása terén — annak ellenére, hogy a marketingesek már legalább ezerszer temették el.

Affiliate marketing: Ez más weboldalakkal vagy influencerekkel való partnerséget jelent a termékeid vagy szolgáltatásaid népszerűsítésére, általában az esetleges eladások után járó jutalékért cserébe.

Influencer marketing: Az iparágadban működő és tevékenykedő influencerekkel való együttműködés a közösségi médiaplatformokon segíthet egy jóval szélesebb közönség elérésében — az egyik leghatékonyabb marketing csatornának számít.

PR: Ez a vállalat hírnevének és a nyilvánossággal való kapcsolatának kezelését jelenti a médián keresztül, például sajtóanyagok megjelenése.

Összefoglalás

Az egyes csatornák fontossága a vállalkozás típusától, az iparágtól és a célközönségtől függően változhatnak. Azt azonban kijelenthetjük, hogy amelyik termék vagy szolgáltatás hatása nem érzékelhető azonnal, ott bizony szükség lesz marketingre — még az olyan látványos és minden érzékszervünkkel érzékelhető termékek, mint a filmek is kapnak előzeteseket, amiket nem a producerek és rendezők, hanem a marketingesek vágnak össze.

A sikeres marketingstratégia gyakran a fentebb felsorolt csatornák keverékét foglalja magában.

Egy KKV-nak érdemes először csak egy csatornán növekednie, majd mikor ott már kellően nagyra duzzadt a követőtábora, átnyargalhat más csatornákra is. Ezzel nem aprózza el a figyelmét és a fókuszát, de mégis jelentős növekedésre tud szert tenni.

Amennyiben segítségre van szükséged a marketing terved kidolgozásához vagy megvalósításához, keress minket bátran!

The post A vállalkozások egyik legfontosabb eszköze appeared first on Rocketing Online Marketing.

]]>
A hirdetések előnyei az organikus forgalommal szemben https://rocketing.hu/hirdetesek-elonyei-az-organikus-forgalommal-szemben/ Fri, 26 May 2023 14:42:23 +0000 https://rocketing.hu/?p=4353 A kis- és középvállalkozások (KKV) a vállalkozói élet középpontját jelentik, és hiába apróak, rengetegen vannak, ezért itthon és világszerte is jelentős mértékben hozzájárulnak a gazdasági növekedéshez és a munkahelyteremtéshez.  Kis méretükből adódik, hogy kezdeti lendületük és forgalmuk kritikus tényezők, amelyek meghatározhatják túlélésüket a piaci versenyben. A KKV-k korai szakaszában gyakran a stabil ügyfélkör, a folyamatos […]

The post A hirdetések előnyei az organikus forgalommal szemben appeared first on Rocketing Online Marketing.

]]>
A kis- és középvállalkozások (KKV) a vállalkozói élet középpontját jelentik, és hiába apróak, rengetegen vannak, ezért itthon és világszerte is jelentős mértékben hozzájárulnak a gazdasági növekedéshez és a munkahelyteremtéshez. 

Kis méretükből adódik, hogy kezdeti lendületük és forgalmuk kritikus tényezők, amelyek meghatározhatják túlélésüket a piaci versenyben. A KKV-k korai szakaszában gyakran a stabil ügyfélkör, a folyamatos pénzforgalom és a hiteles piaci jelenlét kiépítése (brand) a legfontosabb. 

Ha ezek a feltételek nem teljesülnek minél hamarabb, a KKV csődbe fog menni!

Az induló vállalkozások jelentős része (a vállalkozás ötlet és a pénzügyi terv hiánya mellett) a rosszul megválasztott marketingcsatornák miatt megy csődbe, amelyek nem képesek hatékonyan megragadni a célközönséget. Ez a hibás választás — még ha nem is jár minden esetben korai csőddel — jelentős pénzügyi veszteségeket és elszalasztott lehetőségeket eredményezhet. 

Ezeknek a szempontoknak a kiemelésével fogunk most elmélyedni a KKV-k világában, fontosságában, kihívásaiban — és leginkább a megfelelő marketing döntő szerepében.

A fizetett és az organikus forgalom

Fizetett forgalom

A fizetett forgalom olyan látogatókat jelent, akik egy hirdetésre kattintva érkeznek egy adott weboldalra. A vállalkozások ezeket a hirdetéseket keresőmotoroktól, közösségi média platformoktól vagy más webhelyektől vásárolják meg a forgalom növelése érdekében. 

Ez a fajta forgalom jellemzően célzott, ami azt jelenti, hogy a vállalkozások demográfiai adatok, érdeklődési körök vagy online viselkedés alapján meghatározhatják, hogy ki láthatja a hirdetéseiket. 

A fizetett forgalom általában gyors eredményeket is kínál, mivel a hirdetések már a megjelenésük után elkezdhetik a látogatókat irányítani. Fontos azonban megjegyezni, hogy a fizetett forgalom fenntartása folyamatos hirdetési költségvetést igényel.

Egy olyan nehéz és kompetitív iparágban például, mint a sport, nagyon nehéz egy KKV-nak labdába rúgnia a nagy, több évtizedes múlttal rendelkező multikkal szemben, ezért a hirdetésekkel sokkal nagyobb eséllyel tud új vásárlókat találni, mint organikus forgalommal — már amennyiben magát a terméket szeretné hirdetni. A nagy cégeknek már kiépített brandjük van, ezzel pedig szinte lehetetlen felvenni a versenyt. Amennyiben inkább az organikus forgalom felé hajlunk, érdemes olyan témákkal nekiindulni, amelyek nem direkt módon a termékeinkről szólnak, hanem indirekt módon a sporthoz köthető tevékenységekről — legyen az akár egy edzésterv, a regenerálódás fontossága vagy éppen az aminosavak szerepe —, és ezekbe a tartalmakba beépíteni a termék valamilyen módon.

Organikus forgalom

A másik oldalon az organikus forgalom szerepel, ami olyan látogató forgalmat jelent, amely természetes úton érkezik egy weboldalra, és nem fizetett eszközökkel. Ez a fajta forgalom általában abból származik, hogy a felhasználók egy keresőmotor, például a Google vagy a Bing használata után találnak rá egy webhelyre, de származhat más forrásokból is, például a közösségi médiából, más webhelyeken található linkekből vagy közvetlen látogatásokból is. 

Az organikus forgalmat egyesek értékesebbnek tartják, mint a fizetett forgalmat, mivel általában olyan látogatókat hoz, akiket valóban érdekel, amit egy weboldal kínál, és fenntartható, hosszú távú növekedést biztosíthat — azonban kevésbé tudunk velük targetálni, ezért mások szerint a hirdetésekkel sokkal jobb eredményeket érhetünk el sokkal kevesebb pénzből. 

Ilyen és ehhez hasonló előnyöket és hátrányokat érdemes felsorolni, amennyiben választani szeretnénk a két módszer között.

A két ügyfélszerzési módszer előnyei és hátrányai

SEO vs. hirdetés

Fizetett forgalom előnyei

Gyorsaság: A fizetett forgalom azonnali eredményeket hoz. Amint a hirdetési kampány élesedik, máris megkezdődhet a forgalomterelés.

Célzás: Meghatározott demográfiai adatokat, helyszíneket, érdeklődési köröket és viselkedési formákat targetálhatunk, hogy elérjük az ideális közönségünket.

Skálázhatóság: Amíg van költségvetésünk, a hirdetési költés növelésével skálázhatjuk a forgalom mennyiségét.

Fizetett forgalom hátrányai

Költségek: A fizetett forgalom meglehetősen drágává válhat, különösen a kompetitív iparágakban.

Függőség: Amint abbahagyjuk a fizetést, a forgalom is leáll. Nem nyújt hosszú távú, fenntartható eredményeket.

Hirdetési vakság: Az internetfelhasználók egyre immunisabbak a hirdetésekre. Egyesek akár reklámblokkolókat is használhatnak, ami csökkentheti a fizetett kampányok hatékonyságát.

Az organikus forgalom előnyei

Hitelesség és bizalom: A felhasználók gyakran megbízhatóbbnak és hitelesebbnek tartják az organikus találatokat, mint a fizetett találatokat.

Hosszú távú eredmények: Az organikus forgalmat növelő SEO-erőfeszítések hatása hosszú ideig tarthat, folyamatos forgalmat biztosítva.

Költséghatékony: Bár a SEO nagy idő és energiaberuházást igényel, hosszú távon gyakran költséghatékonyabb lehet, mint a fizetett forgalom, mivel nem kell fizetned minden egyes kattintásért vagy megjelenésért.

Az organikus forgalom hátrányai

Időigényes: Időbe telik, mire a SEO-erőfeszítések eredményt hoznak. Ez egy hosszú távú stratégia.

Bonyolultság: A SEO összetett, és különböző területeken igényel szakértelmet, a weboldal technikai szempontjaitól kezdve a tartalomkészítésen át a linképítésig.

Algoritmusfüggőség: Az organikus rangsorolásodat folyamatosan befolyásolni fogják a keresőmotorok algoritmusának változásai, amelyekre nincs ráhatásod.

Az organikus forgalom tehát jó, de egy igencsak hosszú távú játszma, amire egy induló vállalkozásnak a legtöbb esetben nincs ideje. Éppen ezért csak és kizárólag olyan témákkal érdemes organikus forgalomra pályázni, amelyek időtállóak, örökzöldek és a következő években (vagy inkább évtizedekben) biztosan nem fognak változni. Ilyenek például az egészség, az utazás vagy a romantikus könyvek világa.

Kijelenthetjük tehát, hogy a KKV-knek — amennyiben nem áll mögöttük jelentős tőke — a hirdetések sokkal fontosabbak lesznek a kezdeti szakaszban.

A legjobban persze akkor tud majd működni hosszú távon a vállalkozás, ha mindkét ügyfélszerzési módra jelentős hangsúlyt fektet.

Összefoglalás

A fizetett forgalom a megvásárolt hirdetéseken keresztül érkező látogatókat jelenti — azonnali eredményeket, pontos célközönségcélzást és skálázhatóságot kínálva. Ugyanakkor költséges lehet és a reklámvakság is erőteljesen sújthatja. 

Az organikus forgalom ezzel szemben természetes módon, SEO-erőfeszítések révén jön létre, hitelességet teremt, hosszú távú eredményeket biztosít, és hosszú távon bizony költséghatékonyabb lehet, mint a hirdetések. Ezen előnyök ellenére azonban az organikus forgalom generálása időigényes, összetett és a keresőmotorok algoritmusainak változásától függő lehet. 

Mindkét megközelítésnek megvannak tehát a maga előnyei és a hátrányai, így egy átfogó marketing stratégia fontos, egymást kiegészítő elemei kell, hogy legyenek!

Azt pedig, hogy egy vállalkozásnak — legyen bármely méretű — szüksége van marketing stratégiára, már mondanunk sem kell. Az ügyfélszerzés és az ügyfelek megtartása olyan fontos, hogy a legtöbb nagy márka values (értékek) listájában és mission statementjében (küldetés) szinte elsőként szerepel különböző módokon megfogalmazva.

Ha szeretnéd, hogy a KKV-d marketingje hatékonyan működjön, keress meg minket!

The post A hirdetések előnyei az organikus forgalommal szemben appeared first on Rocketing Online Marketing.

]]>
AI a marketingben, azaz hogyan használd a ChatGPT-t az előnyödre? https://rocketing.hu/ai-a-marketingben-azaz-hogyan-hasznald-a-chatgpt-t-az-elonyodre/ Wed, 15 Mar 2023 11:48:57 +0000 https://rocketing.hu/?p=4340 A ChatGPT-hez hasonló AI szoftverek, algoritmusok és chatbotok számtalan területen, egyre szélesebb felhasználási körökben válnak értékesebb és agilisabb eszközökké, így nem csoda, hogy a fejlett AI modell világszerte elsöprő népszerűségnek örvend. A modell 2022 november 30-as indulása óta többek között a fejlesztő OpenAi egyik jelentős partnere, a Microsoft is integrálni fogja a GPT technológiát termékeibe, […]

The post AI a marketingben, azaz hogyan használd a ChatGPT-t az előnyödre? appeared first on Rocketing Online Marketing.

]]>
A ChatGPT-hez hasonló AI szoftverek, algoritmusok és chatbotok számtalan területen, egyre szélesebb felhasználási körökben válnak értékesebb és agilisabb eszközökké, így nem csoda, hogy a fejlett AI modell világszerte elsöprő népszerűségnek örvend. A modell 2022 november 30-as indulása óta többek között a fejlesztő OpenAi egyik jelentős partnere, a Microsoft is integrálni fogja a GPT technológiát termékeibe, köztük a Bing és a Microsoft 365 átalakításába.

A ChatGPT a jelenleg elérhető egyik legfejlettebb és legerősebb természetes nyelvi feldolgozó modell, amely képes összefüggő, valósághű és árnyalt válaszokat írni a legkülönbözőbb lekérdezésekre is. Míg a középiskolás diákok, egyetemista hallgatók esszék és tanulmányok megírásához használják, a vállalkozások is számos módon profitálhatnak a ChatGPT-ből, többek között ötlet- és tartalomgenerálás révén.

Cikkünk folytatásában megismerheted a ChatGPT-t, valamint összesítjük a marketing szempontból is releváns előnyöket és felhasználási területeket, kitérve a használat során tapasztalható hiányosságokra is.

Pontosan mi is a ChatGPT?

A Chat GPT, azaz a Chat Generative Pre-trained Transformer egy mesterséges intelligencia nyelvi modellje, amelyet nagy mennyiségű adaton képeztek ki, ezáltal értelmes és releváns válaszokat generál a felhasználói kérdésekre. Képes megérteni a kontextust, összefüggő válaszokat generálni, sőt, még az emberszerű beszélgetési stílust is képes utánozni.

A chatbotok egy olyan típusáról beszélünk, amely számos területen rendelkezik széles körű ismeretekkel, valamint képes a felhasználókkal társalgást folytatni, kérdésekre válaszolva, információkat szolgáltatva, sőt kreatív tartalmakat, akár verseket vagy fikciókat is képes létrehozni vagy éppen kijavítani a bugokat egy kódban.

Hogyan lehet a segítségünkre a ChatGPT a saját vállalkozásunkban?

Az olyan AI alapú rendszerek, mint a ChatGPT, nem csak a tartalomgyártásban lehetnek hasznunkra: speciálisabb, racionálisabb és sikeresebb marketing kezdeményezések kialakításában is jelentős támogatás, hiszen számos értékes erőforráshoz biztosít hozzáférést, beleértve a tartalomkutatást és gondozást.

Segíthet olyan friss koncepciókkal, anyagokkal előrukkolni, amelyek stratégiailag is támogatják a célkitűzéseinket. Felhasználható piackutatáshoz és versenytárselemzéshez is, hiszen a fogyasztói adatok elemzésével képes akár olyan trendeket, preferenciákat is felfedezni, ami fölött már elsiklottunk volna.

A folytatásban összegyűjtöttük a ChatGPT releváns felhasználási területeit:

1. Marketing stratégia strukturálása

A ChatGPT kiváló eszköz lehet a marketing stratégia felépítésében, ugyanis számos különböző marketing szemponthoz biztosít hozzáférést. A fejlett, élvonalbeli technológia segít nekünk az adatok elemzésében és az új lehetőségek azonosításában a célközönség hatékonyabb eléréséhez, amivel akár többlépcsős, komplex marketing stratégiát is kialakíthatunk. Mivel elemezni tudja a célközönséget, olyan nyelvezetet és megfogalmazást ajánl, amely rezonál a különböző célközönség csoportokkal.

2. Kulcsszókutatás SEO-hoz vagy PPC-hez

Az AI modellt sikeresen felhasználhatjuk jól konvertáló PPC kampányok reklámszövegeinek megírásához is. Ezen felül a fizetett hirdetési kampányok és a SEO kulcsszókutatásában is segíthet biztosítani, hogy a megfelelő kulcsszavakat célozzuk meg az ideális felhasználó eléréséhez. Elegendő néhány célkulcsszót megadnunk és a ChatGPT legenerálja a kapcsolódó kulcsszavak és kifejezések listáját, melyet a tartalmak keresőmotorokra való optimalizálásában kamatoztathatunk.

3. Termékleírások

Olyan releváns információk megadása után, mint a termék neve, kategóriája, jellemzői vagy előnyei, a ChatGPT-vel egy olyan leírást tudunk létrehozni, amely nem csupán kiemeli a termék egyedi értékesítési pontjait, hanem a célközönség számára is vonzó és kellően informatív.

4. Hirdetés vagy poszt szövegek

Inspiráció híján, már koncepció szinten is támaszkodhatunk a mesterséges intelligenciára. Hasznos eszköz lehet meggyőző, informatív és célközönség-specifikus hirdetések vagy bejegyzések létrehozásában is. Miután megadtuk a termékről vagy szolgáltatásról szóló releváns információkat, valamint a célközönség és a marketingcélok részleteit, a ChatGPT a meghatározott marketingcélok eléréséhez optimalizált szöveget generál.

5. Blog vázlatok

Időnként minden tartalomkészítő kénytelen megküzdeni a kreatív energiák hiányával. A ChatGPT segítségével könnyűszerrel találunk inspirációt, hiszen a legkülönfélébb ötletek sorát biztosítja.

Milyen hiányosságokat, gyengeségeket érdemes szem előtt tartanunk az AI modell használata során?

A ChatGPT hatékony eszköz lehet a válaszok generálásában és a kommunikáció javításában, azonban mindig tanácsos, hogy az általa generált végeredményt egy ember ellenőrizze a pontosság és a megfelelőség érdekében.

Bár a mesterséges intelligenciamodell magasan fejlett és kiváló válaszokat tud adni, mégsem tökéletes. Mivel az AI még nem tud tökéletesen magyarul, sok magyartalan megfogalmazás fordulhat elő az általa legyártott szövegekben. Emiatt, habár egyáltalán nem helyettesítheti az emberi munkát, remek alapot adhat hozzá. Ezen kívül, mivel a ChatGPT az internetről összegyűjtött adatok és a felhasználók által adott információkat használja fel a tanuláshoz, kérdéses, hogy a megírt szövegek plagizálva vannak-e, s ha igen, mekkora mértékben.

A problémára már reagált is az OpenAI, méghozzá egy másik AI lefejlesztésével, ami képes ellenőrizni a ChatGPT AI által írt szövegek természetességét, azaz hogy mennyire hihető, hogy egy ember írta azokat. Ezen az ellenőrző szoftveren lefuttatva általában 40-50%-ban kaphatunk human-generated content eredményt, így a generált tartalmakat minden esetben le kell ellenőrizni és átfogalmazni. Sokkal inkább inspirációnak, vázlatnak érdemes használni, amit készít, semmiképpen sem szabad egy az egyben másolni és felhasználni.

Szerencsére minden nyelvi hibát, kulturális csúszkálást vagy egyéb problémát, amelyet az AI esetleg figyelmen kívül hagyott, meg ki lehet küszöbölni egy anyanyelvi beszélő munkájával. Anyanyelvi beszélőként abban is segíthetünk, hogy a válaszok jobban igazodjanak a hallgatósághoz és az adott projekt kontextusához. A hangnem, a stílus és a formaságok tekintetében is érdemes figyelmesen átszerkeszteni a szöveget.

A ChatGPT és az AI jövője

A ChatGPT számos olyan funkciót kínál, amelyek megkönnyíthetik és hatékonyabbá tehetik az életünket, a bekezdések megírásától az adatelemzésig. Habár megvannak a maga sajátos – emberi ellenőrzéssel kiküszöbölhető – esetlenségei, az AI modell felbecsülhetetlen értékű eszköznek bizonyul mind a diákok, mind a tartalomkészítők, mind a vállalkozások számára. Kétségtelen, hogy jelentős szerepe lesz az automatizálás és a mesterséges intelligencia jövőjének alakításában.

The post AI a marketingben, azaz hogyan használd a ChatGPT-t az előnyödre? appeared first on Rocketing Online Marketing.

]]>
B2B online marketing tippek egy sikeresebb üzleti évért https://rocketing.hu/b2b-marketing-tippek/ Thu, 09 Feb 2023 14:24:31 +0000 https://rocketing.hu/?p=3887 A B2B a „business to business” angol kifejezésből alkotott mozaikszó, magyarra leginkább vállalati marketingként fordíthatjuk, mely alatt a kifejezetten a más cégeknek történő értékesítést támogató reklámot értjük. Ebben a cikkben megnézünk néhány hasznos tippet, amelyek segíthetnek egy hatékony B2B online marketingstratégia kialakításában. De előbb tekintsük át röviden, miben tér el a vállalati marketing a hagyományos […]

The post B2B online marketing tippek egy sikeresebb üzleti évért appeared first on Rocketing Online Marketing.

]]>
A B2B a „business to business” angol kifejezésből alkotott mozaikszó, magyarra leginkább vállalati marketingként fordíthatjuk, mely alatt a kifejezetten a más cégeknek történő értékesítést támogató reklámot értjük.

Ebben a cikkben megnézünk néhány hasznos tippet, amelyek segíthetnek egy hatékony B2B online marketingstratégia kialakításában. De előbb tekintsük át röviden, miben tér el a vállalati marketing a hagyományos B2C „business to consumer” kampányoktól.

Mit akar egy B2B ügyfél? Miben más, mint a B2C ügyfél?

A kétfajta marketing tevékenység más megközelítést igényel, még ha közös is bennük, hogy végső soron értékesítésre törekszenek. Alapvető különbség, hogy amíg egy B2C kampány  közvetlenül a végfelhasználókat célozza, addig a B2B azokat a cégeket, vállalatokat, akik a végfelhasználók számára értékesítik termékeiket vagy szolgáltatásaikat.

Hosszan lehetne ecsetelni a különbségeket, azonban helyette inkább nézzük meg pontokba szedve a legfontosabbakat:

  • Amíg a végfelhasználó elsősorban saját igényét szeretné kielégíteni, esetleg társadalmi megítélését javítani, addig a B2B ügyfél a profitra hajt: tudni akarja, hogy az általunk kínált termék vagy szolgáltatás miért éri meg neki és vállalkozásának, hogyan hoz végső soron pénzt a számára.
  • A B2B ügyfelek részletesebb és személyre szabottabb tájékoztatást várnak el, hogy érezzék, amit kínálunk, az egyenesen nekik készült, a legjobb megoldást jelenti valamilyen problémájukra.
  • Mivel a vállalati szférában jellemzően nem egyszemélyes döntések születnek, lényeges, hogy aki ezekkel az információkkal találkozik, komplett és érthető módon tudja továbbadni azokat másoknak.
  • Az edukáció azért is nagyon fontos, mert a vállalati partner tanulni szeretne, szinte szomjazik a hasznos és általa is hasznosítható tudásra.
  • Ami nagyon fontos, hogy a vállalatok gyakrabban lesznek hosszú távú ügyfelek, ha sikerül szolgáltatásunkkal vagy termékünkkel számukra értékes alternatívát kínálni.
b2b marketing

B2B marketing tippek

Nézzük is meg, milyen módszerek állhatnak rendelkezésünkre a fenti célok elérésére!

Finomítsuk a marketingstratégiát!

Az online térben sorra tűnnek fel az újabb trendek, a technológia folyamatosan fejlődik, egyre kifinomultabb marketinges szoftvereket dobnak piacra. Azonban ezek mind csak eszközök, hiszen a végső cél, hogy tökéletesen megismerjük azt a piacot, amit meg kívánunk célozni. Ehhez pedig nem tehetünk mást, mint kutatunk, kutatunk és kutatunk… hogy kiismerjük a piac minden apró szegmensét, beleértve a versenytársakat, a potenciális ügyfeleket, az adott iparág minden aktuális trendjét és innovációját.

Ehhez a hagyományos kérdőíveken és piackutatásokon túl olyan hasznos szoftverek is rendelkezésünkre állnak, amelyek segítségével könnyedén feltérképezhetjük versenytársaink weboldalait, az általuk használt marketinges eszközöket, összegyűjthetjük médiamegjelenéseiket, az oldalukra mutató hivatkozásokat és számos más hasznos információt.

Keressünk egy igazi szakértőt!

A piacon hemzsegnek az online marketingesek, a PPC és SEO szakértők vagy a szövegírók, ugyanakkor a legtöbbjük elsősorban B2C kampányokban szerezte tapasztalatát. Lehet, hogy kreatívak, jól tudnak tartalmat gyártani, esetleg ismerik a Facebook és Google Ads hirdetéseket, ugyanakkor azzal a szemlélettel kevesen rendelkeznek, ami egy sikeres B2B kampányhoz szükséges.

A referenciák soha nem hazudnak: mielőtt bárkit is megbíznánk cégünk B2B marketingstratégiájának menedzselésével, győződjünk meg róla, hogy az illető valóban otthonosan mozog a témában. Hiszen fontos, hogy tisztában legyen a fogyasztókat és a vállalatokat célzó kampányok alapvető különbségével, ismerje azt a szemléletmódot, amivel a céges ügyfeleket meg kell közelíteni.

Első a vevő, a második a márka!

Ne feledjük, hogy ügyfeleink a hatalmas a túlkínálatban számos ajánlattal találkoznak nap, mint nap. Ezért kell valami, amivel a mi termékünk kitűnik ebből a tömegből. Ennek különböző módjai léteznek, de mindenképpen érdemes megemlíteni egy sajátos megközelítést, az úgynevezett CEP módszert, ami a „category entry points” kifejezésből alkotott mozaikszó.

A CEP bizonyos kapcsolódási, úgymond belépési pontokat kutat, mikor is az érdeklődőben felmerül az igény valami iránt, mint egy forró nyári napon egy frissítő üdítőre. Gyakorlatilag ez a belépési pont, amely tökéletes pillanatot jelent az értékesítésre. A CEP lényege, hogy ekkor kerüljön elő a márka, valamilyen módon kötődve ahhoz a pillanathoz, amikor a vevő igénye felmerül és ez legyen az a helyzet, ahol eszébe juthat.

Ne termékkel, hanem ígérettel álljunk elő

Amíg a B2C kampányok hemzsegnek a hangzatos szlogenektől és frappáns üzenetektől, addig a vállalati marketing gyakran szárazabb, igaz, sokszor egyben tényszerűbb is, mint a végfelhasználókat célzó reklámok. A termékleírások és kategória oldalak hasznos információkat tartalmaznak, ugyanakkor sokszor egyszerű „leíró” tartalmak.

A termékjellemzők értékesítése helyett érdemesebb valamilyen ígérettel előállni, hogy egyfajta érzelmi kötődés alakuljon ki a jövendőbeli partnerekben, amelynek köszönhetően könnyebben idézi fel márkánkat, amikor döntési helyzetbe kerül. Nagyon egyszerű példával élve a légy szabad, légy önmagad és hasonló szlogenek mind hordoznak valamilyen ígéretet. Arra ugyanakkor figyeljünk oda, hogy mindezt később aztán valahogy „számon kérik” rajtunk, ezért fontos, hogy mindezt betartani is képesek legyünk.   

Esettanulmányok

Ígértekkel sokszor tele a padlás – ráadásul vállalati ügyfeleink is szkeptikusak lehetnek egy-egy megoldás kapcsán. Ugyanakkor megfelelően és alaposan kidolgozott esettanulmányokkal sokat tehetünk azért, hogy bemutassuk, a mi ajánlatunk milyen hozzáadott értéket képvisel. Itt is figyelni kell, hogy ne legyünk túl szárazak, tények egyszerű felsorolása helyett egy igazi sikertörténetet mutassunk be.

Blogbejegyzésekben prezentálhatjuk korábbi munkáinkat, eredményeinket, mint ahogy mi is tettük itt. Az ügyfél igényének felmérésétől és megismerésétől kezdve egészen annak bemutatásáig, hogy végül mivel és hogyan tudtunk valódi megoldást kínálni a problémájára és milyen pluszt adtunk ezen kívül. Egy jól felépített esettanulmányból mindenki levonhatja a következtetéseket és pontosan láthatja, miért éri meg velünk dolgozni.

Ne feledjük a PPC kampányok erejét!

A SEO – azaz a keresőoptimalizálás – segítségével rengeteg munkával juthatunk a találati lista élére, igaz, utána hosszú távon hozhat organikus látogatókat. Ugyanakkor a jó helyezéshez kulcsszavakra, a kulcsszavak használatához hosszú tartalmakra van szükség. A B2B piac legfontosabb szereplői viszont a sokszor elfoglalt vezetők. Ha állandóan csak 2000-3000 szavas blogcikkel találkoznak, hamar elmehet a kedvük, hiszen ez több annál, ami például egy rövid kávészünetbe belefér. Az ő figyelmüket nem hosszadalmas tartalmakkal, hanem azonnali bizonyítékokkal tudjuk megfogni.

A végső soron az számít, hogy a felhasználók hányszor kattintanak át oldalunkra. Ebben pedig még mindig a PPC kampányok teljesítenek jobban, hiszen az átkattintások nagyjából 2/3 – 1/3 arányban alakulnak a fizetett hirdetése javára az organikus találatokkal szemben.

Összegzés

Természetesen az alapvető igazságok ugyanúgy megállják a helyüket akkor is, ha B2B marketingről beszélünk, ugyanakkor vannak olyan finomságok, amelyek erősen árnyalják a képet és sokkal kifinomultabb, professzionálisabb hozzáállást igényelnek. Ha neked is tapasztalt, sokat látott szakértőkre van szükséged céged sikeres B2B kampányához, keress minket, lépj velünk kapcsolatba és dolgozzunk együtt a piaci dominancia felé!

The post B2B online marketing tippek egy sikeresebb üzleti évért appeared first on Rocketing Online Marketing.

]]>
Hogyan add hozzá a marketingesed a Facebookhoz? https://rocketing.hu/hogyan-add-hozza-a-marketingesed-a-facebookhoz/ Sat, 03 Dec 2022 18:02:11 +0000 https://rocketing.hu/?p=3860 Azok a vállalkozók vagy cégvezetők, akik nem használják nap, mint nap a Facebook vállalkozáskezelőjét, bizony bajban lehetnek akkor, amikor egy új marketingest vagy marketing ügynökséget kell hozzáadni ehhez a felülethez, hogy átvehessék az oldal és a hirdetések kezelését. Ne aggódj, ha Te is köztük vagy, hiszen tapasztalatból mondjuk, hogy egyre nehezebbé válik ennek a felületnek […]

The post Hogyan add hozzá a marketingesed a Facebookhoz? appeared first on Rocketing Online Marketing.

]]>
Azok a vállalkozók vagy cégvezetők, akik nem használják nap, mint nap a Facebook vállalkozáskezelőjét, bizony bajban lehetnek akkor, amikor egy új marketingest vagy marketing ügynökséget kell hozzáadni ehhez a felülethez, hogy átvehessék az oldal és a hirdetések kezelését. Ne aggódj, ha Te is köztük vagy, hiszen tapasztalatból mondjuk, hogy egyre nehezebbé válik ennek a felületnek a kezelésre, ráadásul az sem könnyíti meg a helyzetet, hogy a kék óriás évente akár többször is módosítja a menü elrendezését, a menüpontok nevét, és funkciókat helyez át egyik helyről a másikra.

Ezzel a cikkünkkel azoknak szeretnénk segíteni, akik új marketingeseiket, közösségi média menedzsereiket vagy PPC szakemberüket szeretnék hozzáadni a Facebook felületeihez. Az alábbiakban megnézzük, hogy mit, hol találsz, és kinek milyen jogosultságot kell adnod, hogy megfelelően elvégezhesse a feladatait.

Facebook oldal és Vállalkozáskezelő kezelése

Kezdjük az egyszerűbbel. Nézzük meg azt, hogy hogyan tudod az új közösségi média menedzsered hozzáadni a Facebook üzleti oldaladhoz, hogy ő bejegyzéseket készíthessen az oldalra.

Kezdésként fontos tisztában lenned az alábbi szabályokkal:

  1. Csak a Vállalkozáskezelő (Business Manager) adminisztrátorai rendelhetnek hozzá embereket oldalakhoz.
  2. Legjobb az, ha az oldalakhoz hozzárendelni kívánt felhasználót felveszed a Vállalkozáskezelő-fiókodba.

Nézzük meg lépésről-lépésre, hogy hogyan kell ezt megtenned:

  1. Nyisd meg a Vállalkozás beállításai területet.
  2. Felhasználók pont alatt kattints az Emberek elemre.
  3. Válaszd ki azt a személyt, akinek hozzáférést szeretnél adni.
  4. Kattints az Objektumok megadása pontra, majd válaszd az Oldalak lehetőséget.
  5. Válaszd ki az oldalt, amelyhez hozzáférést szeretnél biztosítani. Kapcsold be az illetőhöz hozzárendelni kívánt feladatokat. Másik lehetőségként aktiváld az adminisztrátori hozzáférést, amellyel lehetővé teszed a felhasználó számára az objektum kezelését és minden elérhető feladat végrehajtását.
  6. Kattints a Változtatások mentése lehetőségre.

Milyen típusú hozzáférést adj?

A kívánt személy fiókjának kiválasztása után lehetőséged lesz arra, hogy különböző szerepköröket rendelj hozzá a profilhoz. Melyiket kell választanod?

  • Ha kizárólag bejegyzések készítésére, az üzenetek és kommentek moderálására, vagy események kezelésére adsz hozzá valakit, akkor bőven elég az Alkalmazotti, azaz Employee szerepkör.
  • Amennyiben azt szeretnéd, hogy az új kezelő hozzáférjen a vállalkozás adatokhoz, menedzselhesse a további hozzáadott személyeket, fiókokat és oldalakat, akkor válaszd az Admin szerepkört.
  • Továbbá adhatsz kifejezetten pénzügyi hozzáférést is például a könyvelődnek, hogy le tudja tölteni a hirdetések után kiállított számlát.
  • A pénzügyi szerkesztő, azaz Finance Editor szerepkör ezek mellett még arra is ad jogosultságot, hogy az illető módosítsa a bankkártya adatokat.
  • Ezen felül fejlesztőt is hozzáadhatsz a vállalkozáskezelőhöz, ha bonyolultabb applikációkat szeretnél létrehozni.

Mit kell tenned, ha még nincs Vállalkozáskezelőd?

Ha még nincsen Vállalkozáskezelőd, azaz csupán van egy üzleti oldalad, amit a saját profiloddal hoztál létre és csak az üzleti oldalon elérhető beállításokat és lehetőségeket használod, akkor mindenképp azt tanácsoljuk, hogy hozz létre egy Vállalkozáskezelőt, és kösd azt össze a már meglévő üzleti oldallal.

Ez azért fontos, mert így sokkal több vállalkozások számára elérhető funkcióval fogsz gazdagodni, például a termék fájlok integrációja, pontosabb és részletesebb hirdetések létrehozása, és jobb statisztikák böngészése.

De ha még nem rendelkezel ilyennel, akkor közvetlenül az üzleti oldalról is hozzáadhatod az új menedzsert:

  1. Navigálj az üzleti oldaladra és fent válaszd a Kezelés gombot.
  2. Bal oldalt válaszd ki a Page access, azaz az oldal hozzáférései menüt.
  3. Itt a Facebook hozzáférésnél tudsz hozzáadni új személyeket a Facebook oldal kezelésére.
  4. A Facebook oldal kezelése mellett akár teljes hozzáférést, azaz admin szerepet is adhatsz neki, ha arra van szükség, hogy minden más fiókot, oldalt és embert kezelni tudjon az illető.

Hogyan add hozzá a marketingesed, aki a hirdetéseket fogja kezelni?

Ha egy ügynökséget vagy egy szabadúszót nem csak arra bérelsz fel, hogy menedzselje az üzleti oldaladat, hanem arra is, hogy Facebook hirdetéseket indítson számodra, akkor az alábbiakat kell tenned:

A fenti leírás szerint elsőként hozzá kell adnod az illetőt a Vállalkozáskezelőhöz (Business Manager).

Ezután, a Vállalkozáskezelőben meg kell keresned a Hirdetési fiók beállításait, ahol megtalálod azt a lehetőséget, hogy új kezelőt adj hozzá. Az emberek hozzáadása (Add people) gombra kattintva az e-mail cím vagy az illető nevének begépelésével találhatsz rá az új marketingesedre.

Ha nem találod őt a listában, akkor ellenőrizd, hogy:

  1. Valóban jó-e az e-mail cím.
  2. Hozzáadatd-e már a Vállalkozáskezelőhöz.
  3. Ismerősök vagytok-e Facebook-on.

Milyen szerepkört adj az új PPC-s szakemberednek?

A megfelelő profil kiválasztása után három lehetőség közül választhatsz: Admin, Hirdető, vagy Elemző.

  • Az adminok létrehozhatnak, szerkeszthetnek és megtekinthetnek hirdetéseket, hozzáférhetnek a jelentésekhez, szerkeszthetik a fizetési módokat és kezelhetik az adminisztrátori jogosultságokat.
  • A hirdetők a hirdetési fiókhoz már hozzáadott fizetési mód alkalmazásával láthatják és szerkeszthetik a hirdetéseket. A fizetési módot is megtekinthetik, de nem látják a fizetési adatokat és nem szerkeszthetik azt.
  • Az elemzők megtekinthetik a hirdetéseket és hozzáférhetnek a jelentésekhez, viszont egyiket sem szerkeszthetik.

Katalógus és Meta Pixel

Ha már a hirdetések menedzsmentjéről beszélünk, akkor két másik nagyon fontos tényezőt is meg kell említenünk. Egy PPC szakembernek ugyanis sokszor nem csak az a feladata, hogy hirdetéseket optimalizáljon és hozzon létre, hanem gyakran még a hirdetési fiókot be kell csatornáznia a megfelelő adatforrásokkal is, hogy a hirdetések megfelelően működhessenek.

Ilyen alapvető adatforrás a Facebook Pixel, vagy Meta Pixel, amit a weboldalon vagy webáruházban kell elhelyezni ahhoz, hogy a Facebook hirdetések mérni tudják a hirdetés hatékonyságát és el tudják raktározni a célközönség adatokat.

A katalógus pedig webáruházaknál nélkülözhetetlen, ugyanis ezzel az adatforrással tudunk létrehozni dinamikus termékhirdetéseket és katalógus hirdetéseket, amelyek a webáruházban található termékeket mutatják meg az érdeklődőknek.

Egy PPC szakembernek ezekhez is szüksége van hozzáférésre, hogy gördülékenyen el tudja végezni a munkáját, és jelezni tudja az ügyfél számára, ha esetleg valami probléma van, például, ha kritikus termékinformációk hiányoznak a katalógusból.

Facebook Pixel hozzáférés

Megoszthatod Meta Pixelt a vállalkozásban dolgozó többi emberrel. A Pixel megosztásához rendelkezned kell egy Vállalkozáskezelővel.

A Pixelhez való hozzáférés megadásának 2 módja van:

  1. A Business Manager adminisztrátoraként hozzá adhatod a kívánt személyt a Pixelhez vagy a Pixelhez kapcsolódó hirdetési fiókhoz. Csak a Pixelhez tartozó Vállalkozáskezelő adminja oszthatja meg azt más adminokkal, akik aztán hozzárendelhetik az azon belüli hirdetési fiókokhoz.
  2. Második opcióként a PPC szakembered is kérhet szerkesztési jogot a Pixelhez, ha Te ezt még nem adtad meg neki eddig.

Így add hozzá a marketingesed a Pixelhez:

  1. Nyisd meg a Vállalkozás beállításai területet.
  2. Az Adatforrások alatt kattints a Pixelek elemre.
  3. Válaszd ki azt a Pixelt, amelyhez hozzá szeretnél adni valakit.
  4. Kattints a Személyek hozzáadása gombra.
  5. Válaszd ki a hozzárendelni kívánt személyeket és szerepköröket.
  6. Kattints a Hozzárendelés gombra.

Katalógus hozzáférés

Ahhoz, hogy valakit hozzáadj a Katalógus beállításokhoz, hasonlóan kell eljárnod, mint a Pixelnél, csak egy almenüvel fentebb kell menned.

  1. Győződj meg róla, hogy a személy hozzá van adva a Business Managerhez.
  2. Nyisd meg a Vállalkozás beállításait, és válaszd ki a vállalkozásodat.
  3. Válaszd az Adatforrások menüpontot.
  4. Válaszd a Katalógusok menüpontot, és válaszd ki a katalógus nevét.
  5. Válaszd az Emberek lehetőséget, hogy láthasd azokat a személyeket, akiknek már vannak katalógus hozzáférései. A módosításhoz vagy új kezelő hozzáadásához válaszd az Emberek hozzáadása lehetőséget.
  6. Válaszd ki a személy nevét a bal oldalon.
  7. A jobb oldalon válaszd ki a Katalógus kezelése vagy a Hirdetések létrehozása lehetőséget a személy jogosultsági szintjeként.
  8. Válaszd a Hozzárendelés lehetőséget.

Ezekben a menüpontokban mindent meg fogsz találni, amire csak szükséged lehet ahhoz, hogy hozzáadd az új marketingesedet vagy a marketingügynökséget a vállalatodhoz, hogy gördülékenyen végezhessék a munkájukat.

Amit sosem szabad elfelejtened, hogy mindenképp Te hozd létre a Vállalkozáskezelőt, Te legyél az admin és a vállalkozás tulajdonosa, hiszen ezeknek azután is a Te kezedben kell lenniük, miután esetleg szétválnak az útjaitok a kezelő szabadúszóval vagy céggel!

The post Hogyan add hozzá a marketingesed a Facebookhoz? appeared first on Rocketing Online Marketing.

]]>
Hogyan válassz szövegírót? https://rocketing.hu/hogyan-valassz-szovegirot/ Tue, 15 Nov 2022 11:22:24 +0000 https://rocketing.hu/?p=3856 Minden cég életében eljön az a pont, amikor akár kapacitás, akár tudás híján nincs lehetőségük elkészíteni a szövegeket online felületeikhez, vagy nem rendelkeznek kellő ismeretekkel ahhoz, hogy azt szakmai, de mégis érthető formába öntsék. Ekkor jön jól egy külsős szövegíró alkalmazása – de hogyan is találd meg a számodra legideálisabb partnert a széles kínálatból? Mivel […]

The post Hogyan válassz szövegírót? appeared first on Rocketing Online Marketing.

]]>
Minden cég életében eljön az a pont, amikor akár kapacitás, akár tudás híján nincs lehetőségük elkészíteni a szövegeket online felületeikhez, vagy nem rendelkeznek kellő ismeretekkel ahhoz, hogy azt szakmai, de mégis érthető formába öntsék. Ekkor jön jól egy külsős szövegíró alkalmazása – de hogyan is találd meg a számodra legideálisabb partnert a széles kínálatból? Mivel foglalkozik pontosan egy szövegíró és milyen szempontokat érdemes figyelembe venni választáskor? Mostani bejegyzésünkkel ebben igyekszünk segíteni néhány hasznos tippel!

Mit csinál egy szövegíró?

Mint bárki, aki szöveget gyárt, a szövegíró is a szavakkal játszik. Egy szövegíró esszenciális egy vállalat marketing mixének létrehozásához, az online felületek hatékonnyá és informatívvá tételéhez, valamint az offline anyagok készítéséhez is. Egy szövegíró a szakmai tudását arra használja fel, hogy a cég által biztosított alapinformációkat olvasható és a célközönség számára érhető és meggyőző formába öntse, mindezt a SEO alapelvek kiegészítésével. Egy copywriter-nek változatos feladatai lehetnek, ezek nagyban függnek a vállalat üzleti céljaitól.

Tartalommarketing

A tartalommarketing a tartalomkészítés legtágabb körét öleli fel.  Olyan tartalmak előállítása tartozik hozzá, mint a videók, e-könyvek, esettanulmányok, cikkek vagy a hírlevelek, amelyek célja a konverzió vagy annak előkészítése. A tartalommarketing elengedhetetlen a brandépítés valamennyi szakaszában a márkaismertség növelése céljából éppúgy, mint a márkahűség kialakításában vagy az ügyfélélmény növelésében.

Hírlevél megszövegezése

A hírlevél is hasznos marketingeszköz, amennyiben képes hiteles, megbízható információforrássá válni ügyfeleink szemében. A hírlevélküldés egyik alapvető szabálya a rendszeresség, így fontos, hogy időről időre változatos és releváns tartalommal álljon elő. Ezen kívül egy tapasztalt szövegíró arra is tud tanácsokat adni, hogy hogyan lehet az e-mail listát növelni kreatív eszközökkel.

Cikkírás

A cikkírás klasszikus szövegírói feladat. Az egyes tartalmak minden esetben a cég saját hangvételében készülnek, érthető és átlátható stílusban, ami vizuálisan is élvezetes az olvasó számára. Egy ilyen tartalom képes közelebb hozni az adott terméket vagy szolgáltatást a célközönséghez és nem csak a márka létezését tudatosítja bennük, hanem bizalmat is épít. Ide tartozik a kreatív szövegírás, a szakmaibb anyagok létrehozása, de egy webinár leiratának elkészítése vagy egy esettanulmány is.

Webszöveg írás

Az online térben egy jó weboldal megléte elengedhetetlen, a webfejlesztő és grafikus mellett pedig a marketinges szövegíró segíthet a könnyen kezelhető, gyors, valamint informatív és átlátható szövegezésű honlap elkészítésében. A weboldal elsősorban üzleti és marketing célokat szolgál, emiatt érdemes már a legelejétől bevonni marketinges szakembert is a tervezésébe, a szövegírást pedig profira bízni.

Offline anyagok copy-jának elkészítése

Az online marketing térnyerése ellenére a napjainkban is nagy sikere lehet egy újsághirdetésnek. Ezen kívül a legtöbb vállalat a mai napig alkalmaz szórólapokat, brossúrákat vagy más offline kiadványokat a termékek és szolgálatások népszerűsítésére, amelyek megírásába szintén segítségedre lehet egy szövegíró.

Hogyan válassz magadnak copywriter-t?

A szövegíró, kreatív szövegíró, vagy szövegírás kifejezésekre keresve viszonylag sok találatot kaphatsz a keresőmotorok segítségével. Egy előkelő Google helyezés jó belépő, de neked nem a legjobban keresőoptimalizált szövegíróra van szükséged, hanem arra, aki igényeidre a legjobb megoldást jelenti.

Ehhez érdemes első körben az alábbiakat mérlegelni:

1.    Referenciák

A referenciák többet érnek minden szónál. A korábbi munkákból jól láthatod, mire képes, mit bizonyított már a copywriter. Egy honlapnak szüksége van szövegíróra, ugyanúgy, ahogy egy magára adó szövegírónak is honlapra: ha van neki, itt megnézhetjük partnereit, projektjeit. A korábbi munkák nem csak egy megbízható, objektív visszajelzést adhatnak a szövegíró készségeiről, de láthatjuk azt is, van-e tárgyában vagy típusában hasonló referenciája.

2.    Tapasztalat

Ha komplexebb, valódi szakértelmet igénylő projektre keresel szövegírót, akkor a tapasztalat is döntő szempont a kiválasztásnál. Néhány érdekesebb blogposzt önmagában senkit nem tesz szakemberré. A felkészült copywriter ismer valamennyi tartalommarketing-eszközt, tudja, mikor melyikhez és hogyan kell nyúlnia a legnagyobb hatékonyság elérése érdekében.

3.    Árazás

Az árazás is lényeges, azonban nem szabad kizárólag a legolcsóbb ajánlatot keresni. Ár-érték arányban kell megtalálni az ideális választást, a magasabb órabér, karakter- vagy projektár jellemzően nem pénzkidobást jelent, sokkal inkább színvonalasabb és minőségibb végeredményt.

4.    Iparági tudás

Ha különböző technikák ismerete szükséges a tartalmak elkészítéséhez, olyan copywritert érdemes keresned, aki ismeri az adott iparágat. Így tisztában lesz azokkal a piaci sajátosságokkal és résekkel, amelyeket fel kell ismerni, és amelyeken keresztül hangsúlyozni lehet egy termék vagy szolgálatatás előnyeit.

IT szövegíró

Vegyük például az informatikát: a laikusok sokszor tájékozatlanok a témában, az ismeretlenség pedig elbizonytalaníthatja őket bizonyos, konverzió szempontjából fontos lépések megtételében. A színvonalas IT szövegírás sokat segíthet ezeknek a kételyeknek az eloszlatásában és a kezdeti nehézségek leküzdésében. Egy jó IT szövegírónak megvan az alapvető ismerete ahhoz, hogy képes legyen szakmailag alapos, mégis élvezhető, érthető módon tájékoztatni a témában. Az IT szövegírás tipikusan egy olyan terület, ahol komoly szakmai ismeretekkel kell rendelkeznie a szövegírónak, hogy megértse a vállalat szolgáltatásait, a kapott anyagokat és ezeket összefogóan és átláthatóan tudja tálalni a célközönségnek.

Angol-magyar szövegírás

Egyre több cégnek van igénye többnyelvű honlapra vagy angol nyelvű bejegyzésekre. Szerencsés, ha teljes marketingtevékenységet egy kézben tartod, ezért külföldi ügyfelek esetén érdemes olyan marketingest és szövegírót választanod, aki számára az angol-magyar szövegírás sem okoz gondot. Így megjelenésben, kommunikációban és tartalommarketingben egységes maradhatsz.

Hogyan áraznak a szövegírók?

Az árazást tekintve nem beszélhetünk egységes gyakorlatról, az árszabások szövegírónként eltérhetnek. Azonban nem végtelen lehetőségek száma, nézzük is meg a legjellemzőbb megoldásokat.

1.    Karakteralapú elszámolás

Az elkészített szövegeket lehetséges karakter alapon elszámolni. Egyszerű feladatokra megoldás lehet, azonban a szövegíró és a megrendelő érdekei ellentétesek lehetnek. Egy korrekt szövegíró nem fog ezzel visszaélni. Ennek ellenére jó megoldás lehet olyan esetekben, ahol előre nem lehet kiszámítani, hogy hosszú távon milyen igényei lesznek az ügyfélnek a szövegek terén.

2.    Óradíj

Óradíj esetén minden megkezdett óra kiszámlázásra kerül, itt is hasonló az érdekellentét léphet fel köztetek, amely nem feltétlen a hatékony működésre ösztönözi a szövegírót. Emellett kisebb feladatok esetében gyakran értelmezhetetlen, ezért csak nagyon ritka esetben alkalmazzák ezt a megoldást a szövegírók. Talán akkor lehet ideális megközelítés, ha a megrendelő havi X órában kér tartalommarketing támogatást egy külsős szakértőtől, amit a felmerülő igények szerint ő szeretne felosztani.

3.    Fix projektdíj

A fix projektdíj jelenti a legnagyobb biztonságot mind az ügyfélnek, mind a szövegírónak. Ráadásul serkenti a gyorsabb szövegírást, ami végső soron mind a két félnek előnyére válik. Ennek is létezik veszélye, a hanyagság vagy felületesség sajnos előfordulhat, ezért is nélkülözhetetlen, hogy alaposan átnézd a referenciákat. Ilyenkor jó megoldás lehet előre megállapodni például a javítási körök számában és díjában. A fix projekt díj tökéletes választás webszöveg írásakor, fordításkor, landoló oldalak szövegezésénél, vagy havi, rendszeres teljesítésű tartalmak szállításánál.

Minden cégnél hasznos egy jó copywriter

A jó szövegíró tudja, hogyan kell elérni a célközönséged és milyen módon kell termékedet vagy szolgáltatásodat úgy bemutatni, hogy meglegyenek azok az apró nüanszok, amelyek miatt végül melletted teszik le voksukat a konkurenciával szemben. Ha házon belül nincs időd és lehetőséged kellően alaposan megoldani ezt a feladatot vagy egyszerűen csak egy profira bíznád a szövegírást, érdemes külsős céggel vagy szabadúszóval megállapodnod.

Ha hatékony segítségre van szükséged online jelenléted felturbózására vagy offline anyagaid megreformálására, lépj velünk kapcsolatba és tervezzük meg együtt sikeres marketingstratégiádat!

The post Hogyan válassz szövegírót? appeared first on Rocketing Online Marketing.

]]>
A legfrissebb marketing trendek, amelyekről Neked is tudnod kell https://rocketing.hu/a-legfrissebb-marketing-trendek-amelyekrol-neked-is-tudnod-kell/ Mon, 10 Oct 2022 10:27:06 +0000 https://rocketing.hu/?p=3841 A legfrissebb marketing trendek nyomon követése elsősorban a marketingszakember feladata, azonban cégvezetőként, szabadúszóként vagy egyéni vállalkozóként is mindig hasznos tisztában lenni az elérhető lehetőségekkel. Különösen azokkal, amelyekkel hatékonyan generálhatunk leadeket, növelhetjük a konverziót. A különböző közösségi felületeken napjainkra nem is elsősorban a felhasználók elérése vált nehéz feladattá, hanem magunk mellé állítani őket, elnyerni figyelmüket és […]

The post A legfrissebb marketing trendek, amelyekről Neked is tudnod kell appeared first on Rocketing Online Marketing.

]]>
A legfrissebb marketing trendek nyomon követése elsősorban a marketingszakember feladata, azonban cégvezetőként, szabadúszóként vagy egyéni vállalkozóként is mindig hasznos tisztában lenni az elérhető lehetőségekkel. Különösen azokkal, amelyekkel hatékonyan generálhatunk leadeket, növelhetjük a konverziót. A különböző közösségi felületeken napjainkra nem is elsősorban a felhasználók elérése vált nehéz feladattá, hanem magunk mellé állítani őket, elnyerni figyelmüket és elkötelezettségüket termékünk, szolgáltatásunk iránt.

Mostani cikkünkben megnézzük, várhatóan melyek lesznek a legfontosabb marketing trendek 2023-ban – ehhez pedig a minden évben megrendezésre kerülő Magyar Marketing Fesztivál témába vágó kiadványát is segítségül hívjuk és együtt tekintjük át az előttünk álló év figyelemre érdemes marketing trendjeit.

A legfrissebb marketing trendek 2023-ra

Számtalan lehetőség van elkölteni marketingre szánt keretünket: már a Facebook hirdetések sem pusztán képes vagy videós formában futhatnak, a különböző közösségi oldalak pedig széleskörű lehetőségeket biztosítanak potenciális ügyfeleink megnyerésére. Nézzünk is meg néhányat ezek közül!

Live streaming

A videós tartalmak növekvő népszerűsége nem újkeletű jelenség, az okostelefonok és a (szinte) folyamatos online jelenlét korában jellemzően előbb nézünk meg egy témába vágó videót, mint olvasunk el egy blogbejegyzést vagy interjút. A live streaming (élő közvetítés) remekül illeszkedik ebbe a sorba és amíg korábban a kifejezetten erre szolgáló platformokon történt az „élőzés”, addig mára már a legnagyobb közösségi oldalak mind rendelkeznek ilyen funkcióval.

live streaming
(forrás: https://livestream.com/blog/62-must-know-stats-live-video-streaming)

A Twitter vagy a LinkedIn egyaránt biztosít erre lehetőséget, az élő bejelentkezéseket azonban elsősorban a Facebookkal vagy az Instagrammal azonosítjuk. Mivel a két platform egy kézben van, az üzleti fiókokat összekapcsolva akár egyidejűleg is közvetítünk rajtuk. És nem szabad elfeledkezni a fiatalabb korosztály körében nagyon népszerű, kifejezetten rövid és frappáns videós tartalmak publikálására szolgáló TikTok-ról sem. Hogy melyik lesz az ideális választás, nagyban befolyásolja célközönségünk életkora: amíg a 30-49 éves korosztály elsősorban Facebookot, a fiatalabbak Instagramot vagy TikTokot használnak.

live streaming
(forrás: https://neilpatel.com/blog/live-streaming/)

A live streaming számos előnye közül érdemes kiemelni, hogy szinte korlátlan méretű közönséget érhetünk el vele, hiszen nem kötnek sem a fizikai terek (mint a befogadóképesség), sem a távolságok – mindösszesen stabil internetkapcsolatra van szükségünk és annyi vendéget hívunk meg, amennyit jónak látunk. Ráadásul mindez alacsony költségvetésből kivitelezhető: az élő adás teret enged a kreativitásnak és a spontaneitásnak, közönségünk sem vár el tőlünk precíz vágásokat, hosszadalmas szerkesztéseket és úgy általában tökéletességet. Ellenben sokkal inkább betekintést engedhetünk a kulisszák mögé, megválaszolhatunk vásárlói kérdéseket vagy mutathatunk be új termékeket, közelebb hozva ezáltal a márkát és a célközönséget.

User-generated content

A user generated content (UGC, magyarul felhasználók által gyártott tartalom) változatos formában növelheti márkánk ismertségét, erősítheti a bizalmat és növelheti a hitelességet. Az UGC olyan, nem fizetett vagy szponzorált bejegyzés, amelyben a felhasználók tapasztalataikat, véleményüket, visszajelzéseiket osztják meg valamilyen termékkel kapcsolatban. Például az egyik ismerősünk Instagram sztoriban számol be egy kiváló ebédről, megjelölve az éttermet, ahol elfogyasztotta. Másikuk pedig egy TikTok videóban újságolja el, hogy megtalálta a legjobb drónt, amit valaha reptetett – ezek mind-mind user generated content-nek számítanak.

user-generated content
(forrás: https://www.socialpilot.co/blog/guide-to-user-generated-content-ugc)

Az UGC egyik feltétele, hogy olyan személy hozza őket létre, aki nem a vállalkozás képviseletében, hanem egyszerű ügyfélként formál véleményt az adott termékről vagy szolgáltatásról. Ezáltal pedig végső soron a márka iránti bizalmat növeli, hiszen a vásárlók is tisztában vannak azzal, hogy jó megvilágítással, kis utómunkával és hasonló trükkökkelbármilyen termék vonzóvá tehető. Ezzel szemben a felhasználói visszajelzések, történjen az Facebook poszt vagy vásárlói értékelés formájában, az elfogulatlanság és objektivitás hatásával bírnak még akkor is, ha azok a vásárló szubjektív benyomásán alapulnak.

Omnichannel marketing

Az omnichannel marketing (sok csatornás kommunikáció) a céges kommunikációnak egy újfajta, ügyfélközpontú megközelítése. Az omnichannel stratégia egységesíti a kommunikációt, koherens céges üzeneteket eredményez az online és offline csatornákon egyaránt. Az ügyfélnek ugyanabban az élményben lesz része, kerüljön bármilyen módon kapcsolatba az adott márkával, legyen szó a közösségi médiáról, Ads hirdetésekről, az ügyfélszolgálattal történő kapcsolatfelvételről vagy egy offline üzletben történő vásárlásról. Esetleg ezek kombinációjáról, például, amikor online vásárol, de a terméket személyesen veszi át valamelyik üzletben. Az omnisend.com oldal statisztikái szerint 2021-ben az omnichannel marketing kampányok 494%-kal magasabb rendelési arányt eredményezetek, mint az egyetlen csatornától függő kampányok.

omnichannel marketing
(forrás: https://www.omnisend.com/blog/omnichannel-marketing/)

A különböző platformokon átívelő, következetes, jól beazonosítható stratégia egy egyedi márkaimázst és arculatot teremt, emellett pedig biztosítja a koherens vásárlói élményt, növelve az elköteleződést a márka iránt. A felhasználói élmény (UX, user experience) mutatja meg, hogyan érzi magát a fogyasztó, ha kapcsolatba kerül a márkával. Nézzünk is néhány érdekesebb statisztikát a Magyar Marketing Fesztivál hivatkozott tanulmányából:

  • A Forrester jelentése szerint minden UX-be fektetett 1 $ 100 $-t hoz vissza.
  • Az okostelefon-felhasználók 60%-a egy keresés után azonnal felveszi a kapcsolatot a kiválasztott céggel, ha lehetősége van rá. Akár már a keresési találati oldalon keresztül, a megjelenő telefonszámot használva. (Think With Google)
  • A felhasználók 54%-a frusztrációt érez, ha egy oldal mobilbetöltési sebessége lassú. (Think With Google)
  • Az okostelefon-használók 33%-a azonnal átmegy egy másik cég honlapjára, ha a keresési szándékuk (pl. keresnek egy kimondott terméket az oldalon) kudarcba fullad.

Voice search

A voice search, azaz a hangalapú keresések aránya évről évre növekszik és ha nem is a legfrissebb marketing trendek közé tartozik, 2023-ban sem lesz megkerülhető. Igaz, hogy az erre vonatkozó statisztikák elsősorban a globális, különösen az angolszász piacra vonatkoznak, azonban a jelenség hazánkban is megfigyelhető. Egyre többen használják nálunk is a hangalapú keresési asszisztenseket, mint a Google Assistant, a Siri vagy az Alexa. Ha az amerikai piacot nézzük, 2021-ben a lakosság 36,6%-a használt rendszeresen hangvezérelt digitális asszisztenst, ami 12,1%-os növekedést mutat 2017-hez képest.

voice search
(forrás: Magyar Marketing Fesztivál: Marketing trendriport)

Közös jellemzője valamennyi ilyen lekérdezésnek, hogy hosszabbak, konkrétabbak és pontosabbak a gyorsan bepötyögött, gyakran elírásoktól vagy helyesírási hibáktól sem mentes, de szinte mindig kizárólag tőszavakból álló kereséseknél.

Hangalapú kereséseknél nem kell a gépeléssel fáradnunk, jellemzően hosszabb egész mondatokban, gyakran kérdés formájában tesszük meg lekérdezéseinket. A SEO-ra gyakorolt hatásainak részletes elemzése nélkül annyit megjegyeznénk, hogy az egyik legjobb megoldás, ha a weboldalunkon létrehozunk egy GYIK (Gyakran Ismételt Kérdések) szekciót/aloldalt, ahol a felhasználók által feltett leggyakoribb kérdéseket válaszoljuk meg olyan részletességgel, hogy ne is kelljen tovább keresniük a megoldást problémájukra.

Native advertising

A native advertising (natív hirdetés) olyan fizetett hirdetés, amely olyan módon illeszkedik az adott oldal megjelenéséhez, designjához, annyira összhangban van az ott elérhető tartalommal, hogy a látgató úgy érzi, hogy a hirdetés az oldal része. Elég csak a Google Ads hirdetésekre gondolni: a SERP (találati lista) első oldalán helyezkednek el és mindösszesen annyiban térnek el az organikus találatoktól, hogy rendelkeznek „hirdetés” címkével.

natív hirdetés
Natív hirdetés

A natív hirdetések a természetesség erejével hatnak, tökéletesen illeszkednek a felhasználói élménybe, ellenben sokszor tolakodónak, zavarónak találják őket – nem véletlenül használ a felhasználók többsége valamilyen reklámblokkolót. A native advertising segítségével áthidalhatjuk ezt az akadályt, végső soron a UX-et javítva.

Mesterséges intelligencia

A mesterséges intelligencia (MI vagy angolul AI) korunk egyik „slágertémája”, így természetesen a marketing világát sem kerülhette el. Az MI képes automatizált döntéseket hozni adatok gyűjtésén és elemzésén keresztül. Megmutathatja, hogyan lehet a legjobban kommunikálni az ügyfelekkel, személyre szabott üzeneteket küldeni nekik, akár a marketingcsapat tagjainak beavatkozása nélkül, segíthet megtalálni az optimális árazást, ezáltal elérve a lehető legjobb hatékonyságot.

A Magyar Marketing Fesztivál Marketing trendriportja szerint a mesterséges intelligencia marketingben való top felhasználási lehetőségei:

  • hiperperszonalizált hirdetések,
  • előrejelzés, trendek azonosítása,
  • a vásárlói magatartás jobb megértése,
  • megnövekedett ügyfélretenció és lojalitás,
  • magasabb ROI (befektetésarányos megtérülés) a hatékony célzásnak köszönhetően.

Összegezés

Mint bejegyzésünkből is láthattad, egy marketing stratégia mára nem csak sok csatornás lett, de bátran nyúl az olyan újszerű megoldásokhoz, mint a mesterséges intelligencia vagy a hangalapú keresésre optimalizált tartalom. Ha tetszett az összefoglalónk és Neked is valamilyen hatékony és a legfrissebb marketing trendeket követő megoldásra van szükséged, keress minket és lépj velünk kapcsolatba!

The post A legfrissebb marketing trendek, amelyekről Neked is tudnod kell appeared first on Rocketing Online Marketing.

]]>
Semrush SEO trendriport 2022 – SEO Trendek a pandémia után https://rocketing.hu/semrush-seo-trendriport/ Thu, 22 Sep 2022 12:06:04 +0000 https://rocketing.hu/?p=3821 A Semrush az egyik legjobb SEO szoftver, ami lehetővé teszi, hogy különböző online rangsorolási, látogatási vagy keresési adatokat mérjünk és elemezzünk. Készítettek egy átfogó tanulmányt a 2021-es adatok alapján a keresési és SEO trendek alakulásáról. Mostani bejegyzésünkben ezt a tanulmányt mutatjuk be Nektek, részletesen kitérve a web általános állapotára (új domainek száma és az online […]

The post Semrush SEO trendriport 2022 – SEO Trendek a pandémia után appeared first on Rocketing Online Marketing.

]]>
A Semrush az egyik legjobb SEO szoftver, ami lehetővé teszi, hogy különböző online rangsorolási, látogatási vagy keresési adatokat mérjünk és elemezzünk. Készítettek egy átfogó tanulmányt a 2021-es adatok alapján a keresési és SEO trendek alakulásáról.

Mostani bejegyzésünkben ezt a tanulmányt mutatjuk be Nektek, részletesen kitérve a web általános állapotára (új domainek száma és az online forgalom alakulása), a legfontosabb SEO trendekre (keresési szándék, kulcsszavak hossza), valamint a jelentősebb SERP funkciókra is.

SEO trendek és a web állapota

A 2021-es adatokat elemezve az online élet felpezsdülését láthatjuk: a koronavírus következtében bevezetett korlátozások globális szinten lendítették fel a digitális szektort , ami megfigyelhető az új domainek számában éppúgy, mint a mobil és asztali böngészés arányának változásában. A nagyobb online jelenlét pedig általánosságban nagyobb versenyt és konkurenciát eredményez az internetes térben, ahol így kifejezetten érdemes figyelemmel követni a legfontosabb SEO trendek alakulását.

Az új domainek száma

Ennek megállapításához a tanulmány szerzőinyolc különböző piacon vizsgálták meg és vetették össze az újonnan rangsorolt domainek számát 2020-ban és 2021-ben. (Értve ezalatt azokat a webhelyeket, amelyeknek legalább egy URL-jük a legjobb 100-ban rangsorolt.) Ennek alapján majdnem 25%-os növekedést láthatunk 2020-ról 2021-re, amely még akkor is jelentősnek tűnik, ha a pandémiamentes 2019-ről 2020-ra látott növekedéssel hasonlítjuk össze.

SEMrush trendriport SEO
Új domainek száma a top 100 oldalban 2020-ben és 2021-ben. (forrás: Semrush study, State of Search 2022, Global Report)

Az átlag organikus forgalom alakulása

A tanulmány az átlag organikus forgalom alakulását egy 30 napos periódusban, 2021 októberében vizsgálta, a szezonális vásárlási hullám előtt. Az eredmények azt mutatják, hogy átlagosan 310 látogató kattintott az egyes weboldalakra asztali gépről, organikus megjelenésekből.

semrush seo trendriport 2022
Átlagos forgalom domainenként, 2021 októberében. (forrás: Semrush study, State of Search 2022, Global Report )

A top 100 oldal forgalmának elosztása eszközök szerint

A top 100-ban rangsorolt oldalak desktop vs. mobil forgalmát vizsgálva azt láthatjuk, hogy az arányok az előbbi javára változtak a pandémia hatására: 2020 áprilisa előtt az asztali eszközöket használók a forgalom 60%-át tették ki, ami 2020 májusára 66%-ra nőtt. A SEO trendek maradtak ezen a szinten még 2021 nyár elején is, amikor már bőséggel nyitottak meg a vendéglátóhelyek és bevásárlóközpontok. Emellett pedig a mobilforgalmat vizsgálva éves szinten mintegy 8%-os csökkenést tapasztalhatunk.

semrush trendriport seo 2022
A forgalom eszközök szerinti megoszlása a Top 100 oldalon (forrás: Semrush study, State of Search 2022, Global Report)

Vásárlói viselkedés alakulása

A SEO trendek vizsgálata során elengedhetetlen a vásárlói viselkedés megértése: a tanulmány ehhez a 2020-as és 2021-es adatokat veti össze olyan szempontok szerint, mint az átlagos visszafordulási arány, a webhelyen töltött idő vagy a látogatásonkénti oldalmegtekintések száma.

Bounce rate, azaz átlagos visszafordulási arány

A visszafordulási arány tekintetében nem találkozhatunk drámai változással, ha összevetjük az elmúlt két év adatait, a 2020-as 53% 2021-re 52%-ra csökkent. Ennek megfelelően, akkor sem tapasztalhatunk jelentős eltéréseket, ha visszafordulási arányokat szektorokra bontva vizsgáljuk.

semrush seo trendriport
Az átlagos visszafordulási arány szektor szerinti bontásban, 2020-ban és 2021-ben (forrás: Semrush study, State of Search 2022, Global Report)

Oldalmegtekintések száma

Az látogatásonkénti oldalmegtekintések számában sem történt jelentős változás. Érdekesebb képet mutat, ha szektoronként nézzük a visszafordulási arányt az oldalmegtekintések számához viszonyítva. Ahol a látogatásonkénti oldalmegtekintések száma a legalacsonyabb volt mindkettő évben (Leisure, Online Media, and Publishing), ott jellemzőbb a visszafordulás, a több oldalmegtekintés viszont alacsonyabb arányt hozott magával.

Az oldalon töltött idő

A látogatók átlagos webhelyen eltöltött idejének összehasonlítása sem mutatott jelentős változást 2020-hoz képest, ez alól a Pénzügyi szektor jelent kivételt, a maga körülbelül egyperces visszaesésével. Ebből az látható, hogy az online felhasználók viselkedését ebben a formában nem befolyásolta a járvány és annak következményei.

semrush seo riport 2022
Az oldalon töltött idő szektor szerinti bontásban, 2020-ban és 2021-ben (forrás: Semrush study, State of Search 2022, Global Report)

Legfontosabb SEO trendek: a keresési kifejezések (kulcsszavak) alakulása

Természetesen nem hagyhatjuk figyelmen kívül a felhasználók által bevitt kulcsszavak típusait vagy az egyes lekérdezések hosszát sem. Ehhez a tanulmány a nem kevesebb, mint 160 millió kulcsszót tartalmazó teljes adatbázis adatait elemezte. Nézzük, milyen eredménnyel!

Szándék szerinti csoportosítás

Minden keresés mögött meghúzódik valamilyen felhasználói szándék, ez jelenti az internetes keresések mozgatórugóját. Az eredmények könnyebb megértése céljából a Semrush ezt négy kategóriára osztotta.

Informational, azaz tájékozódási szándék, amikor a felhasználók valamilyen konkrét kérdésre vagy általános információkra keresnek választ (pl. hogyan tisztítsuk a klímát vagy klíma tisztítása). A commercial, azaz a kereskedelmi szándék adott termékeket, szolgáltatásokat vagy márkákat (legjobb klíma) keres, a transactional, azaz tranzakciós szándék pedig kifejezetten vásárlás végrehajtását célozza (klíma vásárlás online). Végül pedig a navigational, azaz a navigációs szándék valamilyen webhelyet vagy oldalt kíván felkutatni (Samsung klíma).

SEO riport 2022
A kulcsszavak szándék szerinti megoszlása (forrás: Semrush study, State of Search 2022, Global Report)

Fentiekből is jól láthatjuk, hogy a tájékozódási szándék teszi ki az egyedi keresések 60%-át, ami háromszorosa a tranzakciós keresések számának és hatszorosa a kereskedelmi és navigációs kulcsszavak mennyiségének.

Kulcsszavak hossza

A SEO trendek vizsgálata és egy konkrét stratégia felépítés során a szándék megértése mellett annak elemzése sem maradhat el, hogy mennyire specifikusak a felhasználók által választott kifejezések. Az 1-2 szavas fő kulcsszavak és a hosszabb, úgynevezett long-tail kulcsszavak aránya jól mutatja az adott szóhosszok erejét.

semrush seo elemzés 2022
A kulcsszavak hosszúság szerinti megoszlása (forrás: Semrush study, State of Search 2022, Global Report)

Az egyedi lekérdezések döntő többsége, 83%-a, tartalmazott öt vagy kevesebb szót, az összes lekérdezés 67,1%-át a 3-5 szavas, valamint 15,9%-át az 1-2 szavas lekérdezések tették ki. A tényleges kép ennél valamivel árnyaltabb: az 1-2 szavas lekérdezések sokszor csak a kiindulópontjai a teljes keresési folyamatnak – a megszerzett információk alapján a későbbiekben konkrétabb lekérdezéseket hajthatnak végre (pl. klíma vásárlás => fűtésre optimalizált klíma átlagos fogyasztása)

Hogyan alakul a kulcsszavak hosszúsága hirdetések esetén?

Érdekes különbség figyelhető meg a fizetett hirdetések vonatkozásában: amíg a 2021-ben indított keresések többsége (51%) 1-2 kulcsszó hosszúságú volt, addig a Google által megjelenített hirdetések esetében a 3-5 szavas kifejezések túlsúlya (71,5%) figyelhető meg.

SEO Semrush
A fizetett hirdetések kulcsszavainak hosszúság szerinti megoszlása (forrás: Semrush study, State of Search 2022, Global Report)

A konverziót vizsgálva azt láthatjuk, hogy a hosszabb kulcsszavak kevésbé gyakoriak, viszont jellemzően erősen célzottak és nagyobb valószínűséggel vezetnek konverzióhoz. Ez a logika vezeti a fizetett hirdetéseket: az 1-2 kulcsszót tartalmazó kereséseket jellemzően valamilyen tágabb, kevésbé konkrét cél vezérli, alacsonyabb átkattintási rátával (CTR), ezért kevésbé ideálisak a hirdetések megjelenítéséhez.

SEO trendek: SERP funkciók

A SERP (Search Engine Result Page) kifejezés gyakorlatilag a találati listát jelenti, az itt megtalálható funkciók pedig lehetnek fizetősek (Search Ads, Product Listing Ads) és ingyenesek (képek, videók, GYIK stb.). Az alábbi táblázatban összegyűjtöttük az elérhető funkciókat és a rendszereztük a tanulmány megállapításait a SERP-ben való megjelenés, valamint a 2020-as adatokhoz viszonyított változás alapján.

Nézzük is, mit jelentenek ezek a számok a gyakorlatban!

Fizetős funkciók

A fizetős funkciók között található a SERP tetején vagy alján látható, sokszor csak fizetett hirdetésként ismert Search Ads, amelyet lényegében csak annyi különböztet meg az organikus találatoktól, hogy a „hirdetés” címkével látták el őket. Valamint a Product Listing Ads , amelyet a hirdetők leginkább Google Shopping hirdetés néven ismernek. Ez a funkció termékinformáció-hirdetések megjelenítését teszi lehetővé és webshop jelleggel listázza a termék fotója mellett annak árát vagy más fontos információit.

Product Listing Ads

A keresési hirdetések (Search Ads) vonatkozásában megfigyelhető, hogy azok ritkábban jelentek meg a SERP-en 2021-ben, mint 2020-ban: átlagosan csak 2-3%-ban attól függően, hogy mobilról vagy asztali gépről indították a keresést, illetve a hirdetés a SERP tetején vagy alján volt látható. Az előző évvel összehasonlítva ez az asztali elérés vonatkozásában 52%, mobilon 34% csökkenést jelent.

Annak ellenére, hogy a Google kifejezetten nagy hangsúlyt fektetett az utóbbi időben a Merchant Center fejlesztésére, a Product Listing Ads sem teljesít sokkal jobban: a 2021-es évben asztali gépről indított keresések esetén 2,5%-ban, mobilos keresések esetén pedig 5%-ban tűntek fel a SERP-ben.

Organikus funkciók

Fenti táblázatunkban sorra vettük az ingyenesen elérhető funkciókat, most csak a legfontosabb típusokat nézzük meg röviden. A People Also Ask (magyarul: mások ezeket a kérdéseket is felteszik) megjelenési aránya mind mobilon, mint asztali gépen jelentősen nőtt az elmúlt évben. A legfontosabb SEO trendek vizsgálata során érdemes számolni ezzel a lehetőséggel, hiszen ezek a speciálisabb kérdésekre általában kisebb a verseny, mint az 1-2 szóból álló lekérdezésekre.

SERP funkciók
Egymás alatt: Instant Answer, People Also Ask és videó

A FAQ (magyarul: gyakran ismételt kérdések) szintén növelni tudta megjelenéseinek számát mind mobilon, mind desktopon, amely főleg erős versennyel rendelkező piacokon lehet hasznos eszköz. A SEO trendek emellett a képek és a videók növekvő népszerűségét is mutatják. A jól „beállított” (méret, alt text stb.) képek tartalmi SEO szempontból is értékesek, egy-egy témába vágó videóval pedig könnyedén választ adhatunk a felhasználókban felmerülő kérdésekre, így ők videónk megtekintése után jó eséllyel nem lesznek kíváncsiak a SERP további találataira.

Fontos a tudatos online jelenlét

A fenti SEO trendek is azt mutatják, hogy az online világ térnyerését a járvány elmúlta és a korlátozások kivezetése sem akasztotta meg, a visszafordulási arányokat vagy a látogatásonkénti oldalmegtekintések számait vizsgálva sem láthatunk jelentős változásokat, az új domainek száma pedig a tavalyi évben is emelkedett. Az online térben továbbra is hatalmas a verseny, ahol nem csak a kulcsszavak, hanem azok hosszának helyes megválasztása is szükséges lehet ahhoz, hogy lépést tudjunk tartani a legfontosabb SEO trendekkel.

Ahol pedig különösen nagy a verseny, ott nüanszok dönthetnek a látogatókért és a vásárlókért folytatott küzdelemben. Éppen ezért fontos, hogy teljes online marketing tevékenységedet hozzáértő kezekben tudd: ha házon belül nem tudod megoldani, a kiszervezés lehet az ideális megoldás. Ha Neked is hasonló segítségre van szükséged, vagy csak jól jönne néhány szakmailag megalapozott tanács, keress minket bizalommal és mi mindenben segítségedre leszünk!

The post Semrush SEO trendriport 2022 – SEO Trendek a pandémia után appeared first on Rocketing Online Marketing.

]]>